Nissan GT-R zmarł po 17 latach istnienia

cze 26, 2024

Nissan

Wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie prędzej czy później. Ale kto by pomyślał, że potrwa to aż 17 lat? Nissan ogłosił zakończenie produkcji Nissana GT-R w nadwoziu R35, które zostanie wycofane z produkcji z dwoma specjalnymi edycjami na rok modelowy 2024: Nissan GT-R T-spec Takumi Edition i Skyline Edition. Oba samochody będą sprzedawane w cenie przekraczającej 130 000 dolarów, a nie wiadomo, czy dealerzy wykorzystają ich status „ostatniej edycji”, aby wycisnąć z klientów jeszcze więcej pieniędzy.

2024-nissan-gt-r-final-editions-takumi-skyline-edition-9.jpg

Powiedzieć można jedno: Nissan naprawdę wycisnął maksimum wytrzymałości z samego podwozia R35. R35 zadebiutował w roku modelowym 2008 (w USA jako model 2009) z absolutnie oszałamiającymi osiągami i nieco polaryzującym naciskiem na oprogramowanie sterujące. Pod maską sześciocylindrowy rzędowy silnik z poprzednich generacji został zastąpiony 3,8-litrowym silnikiem V6 z serii VQ z podwójnym turbodoładowaniem IHI. Pierwotny GT-R rozwijał (zaniżoną) moc 480 KM i moment obrotowy 600 Nm - kolosalne wartości w tamtych czasach - i rozpędzał się od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy, pokonując 400 metrów w 11,6 sekundy.

112-0803-03z-2009-nissan-gt-r-front-view.jpg

R35 był (i nadal jest) imponująco i imponująco skomplikowaną konstrukcją. Jego dziki układ napędu na cztery koła wykorzystuje w swojej konstrukcji podejście „skomplikuj i dodaj wały napędowe”, przenosząc moc z silnika przedniego na tylny napęd, a następnie ponownie z przodu przez drugi wał napędowy do przedniego dyferencjału.

Przez ponad półtora dekady Nissan nie dawał spokoju GT-R. Ciągle dodawali mocy, podnosząc osiągi i ceny GT-R. Na przykład Nissan GT-R NISMO z 2015 roku został podkręcony do 600 KM, 652 Nm momentu obrotowego, przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 2,9 sekundy i równego 11-sekundowego czasu na 400 metrów. GT-R również świetnie się prowadził, przy czym NISMO uzyskał wynik 22,9 sekundy na "ósemce" w naszych testach.

R35 był tak imponujący, tak nowy i dziki, gdy się ukazał, że otrzymał wiele nagród od najbardziej prestiżowych pism motoryzacyjnych. Żaden samochód Nissana nigdy nie był tak groźny ani tak oszałamiający jak GT-R. Co ważniejsze, żaden inny konkurent z 2009 roku nie mógł się równać z GT-R.

2009-nissan-gt-r-front-three-quarter-motion-660x438.jpg

Jak więc te specjalne edycje żegnają R35? Nissan twierdzi, że edycja Takumi Edition jest dedykowana takumi (mistrzom rzemiosła), którzy ręcznie składają GT-R. Wyposażony jest w złotą tabliczkę VIN w komorze silnika, z napisem na czerwono w hołdzie dla takumi. Nissan twierdzi, że silniki tych modeli są bardziej wyważone, choć szczegóły są niejasne. Co jeszcze ważniejsze dla entuzjastów, Takumi Edition ma lakier Midnight Purple, kolor, który głęboko rezonuje w historii Godzilli. Wykończenie wnętrza jest w kolorze Mori Green. Istnieje kilka ulepszonych detali: węglowo-ceramiczne hamulce GT-R NISMO, złote 20-calowe felgi Rays od NISMO, szersze przednie błotniki i specjalnie dostrojony system Vehicle Dynamic Control System (również dostrojony przez NISMO). Rekomendowana cena detaliczna Takumi Edition wyniesie 152 985 USD.

2024-nissan-gt-r-final-editions-takumi-skyline-edition-32.jpg

Tymczasem nieco tańsza edycja Skyline Edition ma lakier Bayside Blue z wnętrzem Sora Blue. Nissan informuje, że Bayside Blue został wycofany z produkcji po wygaśnięciu legendarnego R34 Skyline GT-R, ale został wznowiony w 2019 roku jako kolor 50-lecia. Teraz powraca jako pożegnalny kolor. Wygląda na to, że Skyline Edition nie ma innych zmian. Sprzedawany jest w cenie 132 985 USD.

2024-nissan-gt-r-final-editions-takumi-skyline-edition-37.jpg

Nissan głośno szepcze do całego Internetu, że nie kończą z GT-R ani z podobnym do GT-R samochodem w przyszłości. Nissan zachęca do oczekiwania na "następną erę innowacji w dziedzinie osiągów". Mamy nadzieję, że firma godnie kontynuuje dziedzictwo R35.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna