Zwrotnice takie jak GL63 są skazane na wyginięcie jak dinozaury, ale będziemy je podziwiać tak długo, jak będą istnieć

maj 08, 2024

Mercedes-Benz

Na przemysł motoryzacyjny nadciąga gigantyczna fala wyginięcia. Kiedy nadejdzie, a żarłoczne dinozaury benzynowe ostatecznie wymarną, będziemy spoglądać na takie samochody jak Mercedes-AMG GLS63 z 2024 roku, najszybszy model w gamie crossoverów GLS-Class od Benza, mniej więcej tak jak na tyranozaura - z szacunkiem i drżeniem.

020-2024-mercedes-amg-gls63.jpg

Ze względu na to, że niedawno odświeżony Mercedes-AMG GLS63 z 2024 roku jest ogromny i dziki, jest to dominujący drapieżnik wśród crossoverów o niewiarygodnej mocy, zdolny pochłonąć każdą drogę na swojej drodze. A jego wygląd imponuje brutalnością, to złośliwy potwór w drogim smokingu. Ale ta cała charyzma ma też swoją drugą stronę, bo GLS63, jak i tyraninozaur, nie będzie w stanie zaadaptować się do uderzenia komety. Jest zbyt ciężki i nieefektywny, aby przetrwać.

Superszybki, ale leniwy 2024 Mercedes-AMG GLS63

Jednak do czasu, gdy ten dzień nie nadejdzie, nadal będziemy podziwiać to, jak Mercedes-AMG zdołał zmusić trzyrzędowego, prawie trzytonowego GLS63 do osiągania niewiarygodnie szybkich wyników, takich jak przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,7 sekundy i przejechanie 400 metrów w 12,1 sekundy przy prędkości 184,3 km/h. Te wyniki są praktycznie identyczne z wynikami mechanicznie podobnego GLS63, który testowaliśmy w 2021 roku. Jedynym innym trójrzędowym crossoverem, który w ostatnim czasie mógł choć trochę zbliżyć się do tych wartości, był BMW Alpina XB7 (przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,0 sekundy, 400 metrów w 12,4 sekundy przy prędkości 183,4 km/h).

018-2024-mercedes-amg-gls63.jpg

Warkot pod maską GLS63 nadal pochodzi z ręcznie wykonanego AMG 4,0-litrowego biturbo V8, lekko wzmocnionego hybrydowym systemem wspomagania, generującego 603 konie mechaniczne i 850 Nm momentu obrotowego. W tym dużym crossoverze nie ma systemu kontroli startu, więc przekręciliśmy przełącznik w tryb Sport+, przytrzymując pedały wciśnięte na około 2500–3000 obr./min, a następnie je puściliśmy, a wszystkie cztery koła zakręciły się i ruszyły do przodu.

Cóż za dźwięk ma ten V8! To jeden z najbardziej niesamowicie brzmiących silników na benzynę we współczesnej epoce i z pewnością jest to jeden z głównych powodów, dla których kupujesz GLS63. Istnieją już elektryczne samochody Mercedesa, które generują więcej koni mechanicznych i momentu obrotowego, ale nigdy nie dorównają symfonii dźwiękowej, jaką oferuje turbodoładowany ośmiocylindrowy silnik, brutalnie zmieniając biegi za pomocą zmodyfikowanej 9-biegowej automatycznej skrzyni biegów AMG. Niemal równie imponujące jest to, jak dobrze GLS63 hamuje z 100 km/h, przy czym minimalna droga hamowania wynosi zaledwie 32,6 m (testowany przez nas w 2021 roku zrobił to w 33,5 m, a XB7 w niewiarygodne 30,5 m).

015-2024-mercedes-amg-gls63.jpg

Niestety, prowadzenie dużego GLS63 w naszych testach dynamicznych nie było niczym zaskakującym. Już w 2021 roku, kiedy testowaliśmy poprzedniego GLS63 i XB7, oba te potwory pokazały wyniki godne supersamochodów: GLS63 krążył po śliskim placu z wynikiem 0,92 g (średnio), a "ósemkę" pokonał w 24,9 sekundy przy 0,78 g (średnio). W XB7 osiągnęliśmy odpowiednio 0,95 g (średnio) i 24,8 sekundy przy 0,78 g (średnio). W przypadku 2024 Mercedes-AMG GLS63 elektroniczne "niańki" wtrąciły się i mocno go zbeształy. Nasza ekipa testowa była bardzo niezadowolona z elektronicznych ingerencji. (Przedstawiciele Mercedesa poinformowali nas, że system kontroli trakcji jest teraz zawsze włączony do pewnego stopnia i nie może być całkowicie wyłączony). W rezultacie wyniki gwałtownie spadły, obniżając się do zaledwie 0,77 g (średnio) i 27,7 sekundy przy średnim 0,65 g. Należy pamiętać, że modele z 2021 i 2024 roku są pod względem układu napędowego i zawieszenia pod wieloma względami podobne.

022-2024-mercedes-amg-gls63-lead.jpg

Czy ktoś naprawdę zamierza ścigać się na torze GLS63? Cóż, może ktoś się na to odważy. Ten luksusowy crossover jest wyposażony w funkcję AMG TRACK PACE z opcjami Race i Drag Race. Tak więc jest to możliwe, biorąc pod uwagę, że AMG oferuje te opcje i głośno chwali się jego możliwościami pokonywania zakrętów. Wyjechaliśmy nim na tor, a wyniki okazały się nie aż tak imponujące, przynajmniej gdy trasa stawała się zbyt kręta.

Luksusowa, ale żarłoczna piękność

Zdecydowana większość nabywców 2024 Mercedes-AMG GLS63, którzy nie zamierzają ścigać się po torze tym luksusowym crossoverem, otrzymuje dokładnie to, za co płaci. Jest to bogato wyposażony, wszechstronny samochód z bogatym pakietem funkcji. Prowadź go tak, jak robi to większość ludzi, w trybie Comfort (nowy kierownicę AMG można łatwo przełączyć na tryb Sport lub Sport+), a GLS63 sprawdzi się tak jak wszystkie inne modele z gamy GLS-Class: jako najwyższej klasy środek transportu dla ludzi.

005-2024-mercedes-amg-gls63.jpg

Mercedes twierdzi, że dzięki zaktualizowanej i teraz standardowej amg Ride Control + GLS63 stał się bardziej komfortowy podczas jazdy po autostradach, z szerszym zakresem ustawień zorientowanych zarówno na komfort, jak i sportową jazdę. Rzeczywiście, podczas kilku dni typowych jazd miejskich crossover nie trząsł się na większych nierównościach drogi w podstawowym trybie Comfort. Jest to również jeden z najlepiej prowadzonych dużych crossoverów, jakie prowadziliśmy, pod względem układu kierowniczego, z ciężkim, niezwykle precyzyjnym wyczuciem. Ride Control + jest również zaprogramowany na zmniejszenie przechyłów nadwozia i rzeczywiście podczas normalnej codziennej jazdy po drodze sprawdza się znakomicie. Naszą jedyną prawdziwą wadą jest nadmiernie czuła reakcja pedału przyspieszenia z miejsca. Aby ruszyć bez szarpnięć, potrzeba czegoś więcej niż tylko lekkiego naciśnięcia pedału gazu.

012-2024-mercedes-amg-gls63.jpg

Jeśli chodzi o wnętrze, jest to również jeden z najbardziej luksusowych wśród crossoverów klasy GLS, z wyjątkiem superluksusowego Maybach GLS. Ten testowy egzemplarz został dostarczony w sześciomiejscowej konfiguracji z elektrycznie regulowanymi siedzeniami drugiego rzędu (fotele kapitańskie), w tym z możliwością ich przesuwania w celu dostępu do trzeciego rzędu jednym naciśnięciem przycisku. Posiada wszelkiego rodzaju błyszczące gadżety i drobiazgi, którymi można olśnić swoich przyjaciół i rodzinę, takie jak masaż przednich foteli wchodzące w skład najwyższej jakości wykończenia ze skóry Nappa w kolorze brązowym i czarnym, ogromny panoramiczny dach, regulowane cyfrowe oświetlenie i tablice rozdzielcze, zaktualizowane oprogramowanie MBUX i wiele więcej.

Z zewnątrz potężne matowo-czarne kute 23-calowe felgi, czerwone zaciski hamulcowe i specjalny dla GLS63 metaliczny połysk Twilight Blue Metallic pomagają odróżnić ten konkretny samochód od jego bardziej spokojnych kuzynów z gamy GLS.

010-2024-mercedes-amg-gls63.jpg

Rzeczą, którą nie zaimponujesz nikomu (przynajmniej nie w pozytywnym sensie), jest potworne zużycie paliwa GLS63. Z zużyciem paliwa 16,8/13,07 l/100 km w mieście/na autostradzie po prostu pożera dinozaurzy sok. Zakładamy, że nie stanowi to dużego problemu dla osób, które mogą sobie pozwolić na ten samochód, ale problem ten staje się coraz bardziej istotny dla reszty populacji świata (i samej firmy Mercedes) w miarę przyspieszenia tempa zmian. Jednak do czasu ich sądnego dnia będziemy nadal podziwiać możliwości tak imponujących maszyn do przewozu ludzi, jak 2024 Mercedes-AMG GLS63.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna