Chińskie samochody elektryczne otrzymują zmianę taryf importowych do Europy. Na co to wpłynie?

lip 01, 2024

Unia Europejska ogłosiła nałożenie ceł w wysokości do 38,1% na importowane z Chin samochody elektryczne. Decyzja ta jest wynikiem dochodzenia w sprawie nieuczciwych praktyk i subsydii stosowanych przez chiński rząd na rzecz krajowych producentów aut, co - jak twierdzi UE - "stwarza zagrożenie dla sektora produkcji bateryjnych samochodów elektrycznych w UE". Te cła stanowią uzupełnienie 10-procentowej stawki celnej, która jest obecnie nakładana na pojazdy importowane do bloku. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone również ogłosiły podobny krok, podnosząc cła na chińskie samochody elektryczne z 25 do 100 procent.

001-2023-byd-yuan-plus.jpg

Cła w Europie wejdą w życie 4 lipca, ale dla różnych producentów będą obowiązywać różne stawki. BYD, największy na świecie producent samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in, będzie obłożony 17,4-procentowym cłem; Geely, właściciel Volvo, Polestar, Lotus i Zeekr, będzie musiało zmierzyć się z 20-procentową taryfą; SAIC, właściciel MG, zapłaci 38,1%. UE ogłosiła, że inne chińskie firmy produkujące samochody elektryczne, które współpracowały w dochodzeniu (np. NIO), będą obciążone 21-procentowym cłem, a te, które nie współpracowały, zapłacą 38,1%. Tesla, która buduje samochody elektryczne w swojej fabryce Gigafactory Shanghai i eksportuje je do Europy, poprosiła o ustalenie dla siebie specjalnej stawki, która dotychczas nie została ogłoszona.

012-2024-mg-zs-ev.jpg

Istotna różnica między taryfami wprowadzonymi przez Stany Zjednoczone a Unią Europejską polega na tym, że Ameryka nie jest tak uzależniona od chińskich samochodów elektrycznych jak Europa. Chińscy producenci samochodów, tacy jak BYD, Geely, SAIC, NIO, Great Wall Motors i Chery, to tylko niektóre z marek, które od wielu lat sprzedają swoje produkty europejskim klientom. Co więcej, BYD i Chery ogłosiły budowę fabryk odpowiednio na Węgrzech i w Hiszpanii dla rynku europejskiego. Chińscy producenci samochodów nie ogłosili jeszcze planów budowy fabryk w USA, ale są mocno obecni w Meksyku, gdzie planują otworzyć zakłady.

Kolejna różnica polega na tym, że europejscy producenci samochodów, tacy jak BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen, są w dużym stopniu uzależnieni od chińskiego rynku, a jeśli chiński rząd podejmie kroki odwetowe, ich sprzedaż na największym na świecie rynku motoryzacyjnym może ucierpieć. Udział niemieckich producentów samochodów na chińskim rynku w pierwszym kwartale tego roku wyniósł około 30 procent.

002-2024-mg-zs-ev.jpg

"Ta decyzja o dodatkowych cłach importowych jest błędna. Komisja Europejska w ten sposób szkodzi europejskim firmom i europejskim interesom" - powiedział Oliver Zipse, prezes zarządu BMW Group. Volkswagen w swoim oświadczeniu dla Reutersa stwierdził: "Ogólnie rzecz biorąc, cła wyrównawcze nie nadają się do długoterminowego wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu motoryzacyjnego - odrzucamy je". Ola Källenius, prezes zarządu Mercedes-Benz, dodał agencji: "Jako kraj eksportujący nie potrzebujemy dodatkowych barier handlowych. Powinniśmy dążyć do usuwania barier handlowych w duchu Światowej Organizacji Handlu".

bydsealeuro5.jpg

Chociaż ten krok ostatecznie uderzy w europejskich konsumentów, może on również mieć wpływ na cele Unii Europejskiej dotyczące zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku. Ponieważ chińskie samochody elektryczne oferują obecnie niższe ceny i przyzwoity zasięg, cel bloku polegający na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla może zostać negatywnie zanegowany bez istniejącej oferty (lub popytu) na czystsze alternatywne środki transportu ze strony lokalnych europejskich firm.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna