Pierwszy elektryczny crossover Porsche wprowadza nową platformę PC i ma dwie opcje wykończenia: Macan 4 o mocy 402 km i Macan Turbo

lut 05, 2024

Jeden z najbardziej cenionych przez ekspertów SUV-ów, Porsche Macan, został przekształcony w samochód elektryczny. Podczas gdy sedan Taycan jest godny pochwały za to, że pomógł Porsche rozpocząć przejście w erę elektryczną, spodziewany jest, że Macan EV odegra jeszcze ważniejszą rolę, ponieważ jego debiut oznacza pojawienie się platformy Premium Electric Platform firmy. Współzaprojektowana z Audi, 800-woltowa platforma PPE będzie wspierać modele Porsche o dużej produkcji, począwszy od ich najpopularniejszej marki - Macan.

Poznajcie - Macan EV!

Chociaż wreszcie mogliśmy zobaczyć nowy 2024 Porsche Macan EV w wersji produkcyjnej, śledzimy jego rozwój od dawna. Wcześniej dowiedzieliśmy się szczegółów na temat jego platformy PPE, zobaczyliśmy zdjęcia szpiegowskie, które zaprezentowały jego ewolucyjny design, a całkiem niedawno przejechaliśmy się jego prototypem. Oczywiście nie dowiemy się, czy Porsche udało się zachować urzekające wrażenia z jazdy benzynowych modeli Macan, dopóki nie usiądziemy za kierownicą elektrycznej wersji produkcyjnej, ale to, co wiemy na daną chwilę, brzmi obiecująco.

macan-turbo-004-low-65b1cd2523e8c.jpg

Elektryczny luksusowy kompaktowy SUV będzie początkowo oferowany w dwóch wersjach wyposażenia. Zarówno podstawowa wersja Macan 4, jak i bardziej wydajna Macan Turbo są wyposażone w dwusilnikowe przekładnie z napędem na wszystkie koła. Wersja 4 rozwija do 402 koni mechanicznych i 650 Nm momentu obrotowego za pomocą funkcji ograniczenia czasu przeciążenia. To samo dotyczy Turbo, która rozwija do 630 koni mechanicznych i 1130 Nm momentu obrotowego.

Porsche twierdzi, że dzięki systemowi startu Macan 4 może rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy, co pozwoli osiągnąć prędkość maksymalną 220 km/h. Macan Turbo, jak twierdzi, osiąga 100 km/h w zaledwie 3,1 sekundy i ma prędkość maksymalną 260 km/h.

macan-turbo-003-low-65b1cd2430584.jpg

Silniki elektryczne obu modeli zasilane są litowo-jonową baterią o pojemności 95,0 kWh. Podłączając Macan do szybkiego ładowarki prądu stałego, można go ładować z mocą do 270 kilowatów, co według Porsche pozwoli na naładowanie akumulatora z 10 do 80% w ciągu 21 minut. Firma nie publikuje jeszcze ocen EPA dotyczących zasięgu, ale przejechaliśmy ponad 400 kilometrów autostradą na przedprodukcyjnym modelu Macan EV, co skłania nas do przypuszczenia, że jego przewidywany zasięg może wynosić około 480 kilometrów.

macan-turbo-002-low-65b1cd24608b2.jpg

Modele Macan 4 i Turbo są standardowo wyposażone w pneumatyczną zawieszkę, która obejmuje dwuzaworowe amortyzatory, które, według Porsche, pomagają zapewnić „szeroki zakres wrażeń między komfortem a wydajnością”. Inne wyposażenie SUV-a obejmuje elektronicznie blokowany tylny mechanizm różnicowy w wersji Turbo, a po raz pierwszy w przypadku Macana oferowana jest opcjonalna system wspomagania układu kierowniczego tylnej osi, która może skręcać do pięciu stopni i zapewniać promień skrętu około 11 metrów. Przy długości 4875 mm nowy elektryczny Macan jest o kilkadziesiąt milimetrów dłuższy od swojego benzynowego odpowiednika. Wersja EV jest również mniej więcej taka sama wysokości (1620 mm), a jej rozstaw osi jest o 86 mm dłuższy i wynosi 2893 mm.

Wnętrze 2024 Porsche Macan EV

Wnętrze elektrycznego Macana ma podobny design do innych nowych modeli Porsche, zwłaszcza do wyświetlacza cyfrowej deski rozdzielczej Cayenne. Firma zachowała również niektóre fizyczne przełączniki do sterowania klimatyzacją i mądrze pozwala użytkownikom regulować otwory wentylacyjne ręcznie, a nie niezupełnie niezawodną funkcją dotykową, jak w niektórych poprzednich modelach. Oprócz wpływu na atmosferę, podświetlenie wnętrza może wskazywać na różne funkcje, takie jak ładowanie, powitania i ostrzeżenia o pomocy kierowcy. Porsche twierdzi, że wykorzystuje fotele bez skóry i materiały z recyklingu do innych elementów wnętrza. Macan EV jest wyposażony w 12,6-calowy klaster cyfrowych czujników i 10,9-calowy ekran dotykowy. Razem tworzą system multimedialny oparty na Androidzie, który obejmuje Apple CarPlay i wirtualnego asystenta głosowego Porsche. Aplikacje innych firm są teraz dostępne za pośrednictwem nowego centrum aplikacji Porsche. Opcjonalny jest trzeci wyświetlacz o przekątnej 10,9 cala, skierowany do przedniego pasażera.

macan-turbo-details-010-low-65b1cd1c50454.jpg

W ofercie Porsche Driver Experience znajduje się wyświetlacz projekcyjny z technologią rozszerzonej rzeczywistości. System AR działa jak wyświetlacz o przekątnej 87 cali, który wydaje się znajdować się około 10 metrów przed kierowcą, i zapewnia wirtualną informację, taką jak strzałki nawigacji.

macan-turbo-005-low-65b1cd2530a5e.jpg

Porsche twierdzi, że za tylnym siedzeniem elektrycznego samochodu znajduje się do 0,5 metrów sześciennych przestrzeni bagażowej, która po złożeniu oparć siedzeń powiększa się do 1,33 metrów sześciennych. Jeśli ta przestrzeń do przechowywania jest dla Ciebie niewystarczająca, pod maską znajduje się jeszcze 0,085 metrów sześciennych. Elektryczny Macan jest również w stanie holować do 2000 kg, jednak to oczywiście skróci jego zasięg.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna