Projekt budowy samochodu Apple został ostatecznie odwołany

mar 25, 2024

Apple

Ambitny plan firmy Apple na stworzenie całkowicie autonomicznego (czyli samosterującego) samochodu elektrycznego sięga 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy zaczęły krążyć na ten temat plotki. Przenieśmy się teraz o około 10 lat w przód, do teraźniejszości, a nadal nie widzieliśmy nawet prototypu. Jeśli Apple kiedykolwiek podejmie się budowy samochodu elektrycznego, prawdopodobnie będzie on mocno różnił się od tego, co pierwotnie zamierzano.

Według niedawnego raportu Bloomberga debiut Apple Car został ponownie przełożony, ponieważ produkcja jest teraz zaplanowana nie wcześniej niż na 2028 rok. Kilka lat temu agencja Reuters podała, że Apple planuje rozpoczęcie produkcji w 2024 roku. Następnie, kilka lat później, pojawił się kolejny raport Bloomberga, w którym mówiono, że produkcja została odłożona do 2026 roku.

Ograniczony poziom autonomii Apple Car

W ostatnim raporcie Bloomberga źródła, które pragną pozostać anonimowe, ale posiadają "wiedzę o projekcie", twierdzą również, że Apple planuje teraz ograniczyć poziom możliwości autonomicznej jazdy samochodu. Początkowo firma planowała podobno stworzyć całkowicie autonomiczny system, który oficjalnie jest definiowany przez grupę inżynieryjną SAE International jako system 5 poziomu.

Wcześniej Bloomberg informował, że Apple zdecydował się zrezygnować z tego planu ze względu na ograniczenia technologiczne i zamiast tego dąży do stworzenia systemu 4 poziomu SAE, co oznacza pełną autonomię tylko na autostradach z odpowiednim zezwoleniem. Ta decyzja oznaczała również, że Apple Car (znany również jako Project Titan) nie będzie już robotem bez kierownicy ani pedałów, ponieważ firma planowała w przeszłości włączyć te elementy sterujące.

the-apple-logo-sporting-a-green-leaf-to-mark-the-upcoming-news-photo-1618432565_.jpeg

Teraz oczekuje się, że Apple Car będzie początkowo ograniczony autonomią "poziomu 2+", który tak naprawdę nie jest oficjalnym poziomem według definicji SAE. Nieoficjalnie obejmuje on więcej funkcji niż system SAE poziomu 2, ale jest podobny do wielu nowych samochodów, które są obecnie produkowane. Według źródeł Bloomberga, Apple chce, aby ich dzieło w dużej mierze naśladowało Teslę, tworząc samochód, który wyróżnia się "eleganckim designem, systemami bezpieczeństwa i unikalnym interfejsem użytkownika".

Źródła Bloomberga twierdzą również, że Apple nadal chce, aby system autonomicznej jazdy samochodu mógł zostać zmodernizowany do poziomu 4 po pewnym czasie od pierwszego uruchomienia. Oczywiste jest, że firma Apple musi najpierw skupić się na faktycznym montażu samochodu elektrycznego, zanim zacznie się martwić o to, jakie funkcje będzie chciała zaoferować w przyszłości.

To prawdopodobnie pierwszy i ostatni raz, kiedy piszemy o Apple Car, ponieważ później Bloomberg poinformował, że technologiczny gigant anulował projekt, który wewnątrz firmy nazywał się "Project Titan". Zamiast tego, według źródeł, niektórzy pracownicy Apple, którzy pracowali nad samochodem, będą teraz skupiać się na tworzeniu własnego sztucznego intelektu. Według Automotive News, powołując się na anonimowe źródła wewnętrzne, właśnie takie ogłoszenie zostało przekazane pracownikom Apple przez dwóch dyrektorów firmy.

Apple Inc. bez wątpienia wie, jak tworzyć iPhone'y i iPady, ale jeśli chodzi o iCar, to wygląda na to, że technologiczny gigant ma poważne problemy z jego rozwojem.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna