Pierwsze spojrzenie na 2025 Lotus Emeya EV: nowy model marki Lotus, który rzuca wyzwanie Tesli i Porsche Taycan

mar 27, 2024

Lotus EV

Chociaż rzadko spotykany hipersamochód Lotus Evija zapoznał świat z pomysłem elektrycznego Lotusa, to właśnie elektryczny SUV Lotus Eletre zapoczątkował radykalne przeосмыślenie Lotusa przez jego macierzystą firmę Geely na erę elektromobilności. Poznajcie Lotusa Emeyę, elektryczny, czterodrzwiowy sedan GT, który jest zdecydowanie radykalnym odstępstwem od przeszłości dla legendarnego brytyjskiego producenta samochodów sportowych.

2025-Lotus-Emeya-EV-4.jpeg

„To Lotus, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście” - mówi Ben Payne, wiceprezes ds. projektowania Lotus Group, choć w ponurej grafice przedniej części Emeiya można dostrzec nawiązanie do elektrycznego SUV-a Eletre, a pod skórą kryje się wiele podzespołów Eletre.

Zaplanowany do rozpoczęcia produkcji w 2024 roku (dostawy do USA mają się rozpocząć w 2025 roku), nowy Emeya R EV ma moc 905 KM i 986 Nm momentu obrotowego dzięki dwusilnikowemu napędowi elektrycznemu, który dzieli z topowy modelem Eletre R. Według Lotusa przyspiesza on od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy, co jest wolniejsze niż Porsche Taycan Turbo S, które przyspiesza do 100 km/h w 2,4 sekundy. Podobnie jak Porsche Taycan, Emeya ma dwustopniową skrzynię biegów przymocowaną do silnika elektrycznego napędzającego tylną oś, co pozwala mu osiągnąć prędkość maksymalną 250 km/h. Modele Emeya i Emeya S mają moc 605 koni mechanicznych i przyspieszają od 0 do 100 km/h w 4 sekundy. Wersja S ma lżejsze hamulce i 21-calowe koła, ale przy tym posiada mniejszy zasięg.

2025-Lotus-Emeya-EV-7.jpg

Duża bateria akumulatorowa o pojemności 102 kWh powinna pozwolić Emeya z łatwością przewyższyć zasięg Taycana Turbo S według EPA, który wynosi 357 km. Lotus twierdzi, że architektura sieci elektrycznej Emeya o napięciu 800 V pozwala naładować akumulator od 10 do 80 procent w 15 minut po podłączeniu do szybkiej ładowarki o mocy 350 kW. Zaledwie pięć minut ładowania na 350-kilowatowej ładowarce doda 150 km zasięgu, twierdzi Lotus. W Wielkiej Brytanii, według producenta, zasięg Emeya R wyniesie od 434 do 500 km; mniej mocne wersje Emeya i Emeya S zapewnią zasięg od 500 do 610 km.

Muskularny wygląd Emeiya jest ozdobiony wieloma aktywnymi elementami aerodynamicznymi, w tym aktywną osłoną chłodnicy, która zamyka się, aby zmniejszyć opór powietrza i otwiera się w celu chłodzenia akumulatora i hamulców w razie potrzeby. Aktywny spojler przedni zwiększa docisk na przedniej osi przy dużych prędkościach, poprawiając prowadzenie i stabilność. W tylnej części samochodu znajduje się aktywny dyfuzor, który pomaga zwiększyć wydajność aerodynamiczną, oraz aktywny dwuwarstwowy spojler tylny, który generuje do 215 kg docisku.

2025-Lotus-Emeya-EV-JW-25.jpg

Emeya porusza się na półaktywnym pneumatycznym zawieszeniu elektronicznym i 22-calowych kołach. I po Eletre jest to drugi samochód Lotusa w historii z elektrycznym wspomaganiem kierownicy, którego zębatka jest bezpośrednio przykręcona do podwozia w celu poprawy reakcji. Duża liczba komponentów Eletre pod skórą oznacza, że ​​Emeya prawdopodobnie będzie również dostępny z układem skrętnej tylnej osi, aby poprawić zarówno zwrotność przy niskich prędkościach, jak i stabilność przy dużych.

Wnętrze Emeiya, podobnie jak wnętrze Eletre, wyróżnia się bogatym połączeniem wysokiej jakości materiałów. W Emeya po raz pierwszy pojawi się nowy materiał, który wykorzystuje ponownie odpady bawełniane z branży mody i odzieżowej i, jak twierdzi Lotus, jest lżejszy od skóry i bardziej ekologiczny pod względem produkcji.

2025-Lotus-Emeya-EV-1.jpeg

Interfejs interakcji między pasażerami a różnymi systemami Emeiya zapewnia duży centralny ekran, a także wysokiej klasy system audio KEF ze zintegrowanym systemem redukcji szumów. Kierowca i pasażer mają również do dyspozycji cienkie wyświetlacze OLED. Kluczowe informacje dla kierowcy wyświetlane są również za pomocą wyświetlacza przeziernego z rozszerzoną rzeczywistością, który łączy informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym z danymi nawigacji i systemami wspomagania kierowcy, wyświetlając kierunkowskazy, ostrzeżenia o przeszkodach, zjeżdżanie z pasa ruchu, ostrzeżenia o kolizjach czołowych i monitoring martwego pola.

2025-Lotus-Emeya-EV-JW-43.jpg

Więcej szczegółowych informacji na temat cen i specyfikacji Emeiya zostanie opublikowane w dalszej części tego roku, a rozpoczęcie produkcji modeli Emeya jest zaplanowane na 2024 rok. W Wielkiej Brytanii ceny zaczynają się od 106 400 euro (116 254 USD) za model Emeya, 126 950 euro (138 707 USD) za model Emeya S i 150 990 euro (164 973 USD) za flagowy model Emeya R.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna