2024 Mazda CX - 90 PHEV: czy nowy hybrydowy crossover CX-90 z możliwością ładowania będzie w stanie sprostać wspomnieniom właścicieli poprzednich samochodów Mazdy?

sty 24, 2024

Mazda

W ciągu wielu lat wielu entuzjastów motoryzacji mieli zwyczaj kupowania modeli Mazda do swojego garażu i nie byli gotowi zrezygnować z tej idei. W przypadku autora artykułu wszystko zaczęło się od wspaniałego niebieskiego Mazda 6 z manualną skrzynią biegów z 2004 roku, i cieszył się każdym momentem spędzonym za kierownicą. Synowi autora również przypadł ten samochód do gustu. W rezultacie to właśnie on nim zawładnął, i przez długie lata samochód nadal pozostawał w jego garażu, aż wiek i nieużywanie podczas pandemii zmusiły go do zezłomowania Mazdy 6. Jako część ich okresu rodzinnego, obok Mazdy 6 stała czerwona Mazda 5 z 2008 roku. Również z manualną skrzynią biegów, rzecz jasna. Był to trochę dziwny samochód, na który dealer spojrzał nieprzychylnie podczas wymiany w 2011 roku, w wyniku czego autor otrzymał bardziej prosty czarny Mazda 3 z 2012 roku. Jakimś sposobem klucze do tego samochodu przeszły w posiadanie jego córki, dopóki nie wpadła w wypadek w 2019 roku, po czym samochód został zezłomowany. Gorycz tego zdarzenia doprowadziła do zastąpienia go samochodem innej marki, co oznaczało, że w garażu autora nie było już przedstawicieli Mazdy po dekadach ich posiadania.

032-2024-mazda-cx-90-phev.jpg

Dlatego też, kiedy autor artykułu dowiedział się, że jego pracodawca oferuje możliwość testowania Mazdy CX-90 PHEV przez cały rok, natychmiast podniósł rękę, aby wziąć na siebie odpowiedzialność za nowy trzyrzędowy SUV. „Przyszedł czas, aby przywrócić trochę hałasu i prędkości do mojego życia” - pomyślał.

Dlaczego Mazda zmieniła nazwę na CX-90?

Dla tych, którzy nie śledzili odradzania się nazw modeli Mazda, CX-90 zastępuje CX-9, co odpowiada zmianie nazwy bardziej kompaktowych SUV-ów CX-30 i CX-50. Ale to nie tylko zmiana nazwy: CX-90 rezygnuje z przedniego napędu platformy CX-9 i po raz pierwszy wykorzystuje nową globalną tylnonapędową architekturę Mazdy.

031-2024-mazda-cx-90-phev.jpg

Testowany siedmioosobowy CX-90 jest wyposażony w ciemnoniebieski lakier Crystal Mica z białą tapicerką z wysokiej jakości skóry Nappa, tylnym spojlerem i 21-calowymi felgami aluminiowymi. Jest to hybryda Premium Plus z stałym napędem na cztery koła. Dodano również kilka innych opcji: hak holowniczy (umożliwiający ocenę możliwości Mazdy CX-90 ciągnięcia do 1600 kg wagi), zestaw akcesoriów do przewozu (w tym wysuwaną pokrywę bagażnika, siatkę bagażową i apteczkę) oraz ulepszona ochrona przed korozją nadwozia.

Życie z hybrydą plug-in

Testowany samochód to hybryda plug-in, co oznacza, że telefon autora nie jest jedyną rzeczą, którą trzeba podłączać do sieci w nocy. E-Skyactiv PHEV składa się z 2,5-litrowego czterocylindrowego silnika i stałego magnesu elektrycznego silnika. Moc wyjściowa: 189 koni mechanicznych od silnika benzynowego i kolejne 173 konie mechaniczne od silnika elektrycznego dla łącznej mocy 323 koni mechanicznych (z zalecanym premium benzyną). Moment obrotowy wynosi 260 Nm od silnika benzynowego i 270 Nm od silnika elektrycznego, tworząc łączny moment obrotowy 500 Nm. Moc jest przekazywana za pomocą ośmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów opracowanej przez Mazdę.

034-2024-mazda-cx-90-phev.jpg

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 6,3 sekundy, co jest zgodne ze stylem Mazdy. CX-90 jest w stanie przejechać 42 km tylko na prądzie, zanim zacznie działać silnik benzynowy. Z silnikiem benzynowym zasięg wynosi 790 km. Oznacza to, że w większości przypadków możesz jeździć bez konieczności tankowania.

Funkcje rodzinne

Przełączniki przy kierownicy CX-90 od razu zwróciły uwagę autora, ale pytanie, jak często powinny być używane w siedmioosobowym SUV-ie, pozostaje otwarte. Bardziej przydatnymi funkcjami w tym samochodzie rodzinnym są:

 • Trójstrefowa klimatyzacja automatyczna
 • Osłony przeciwsłoneczne dla drugiego rzędu siedzeń
 • Wyloty wentylacyjne dla pasażerów drugiego i trzeciego rzędu, chociaż te w trzecim rzędzie wydają się umieszczone zbyt nisko.

001-2024-mazda-cx-90-phev-interior-dashboard.jpg

W przedniej części można cieszyć się standardowymi funkcjami, takimi jak:

 • Podgrzewane fotele przednie z podparciem lędźwiowym
 • Nawigacja wyświetlana na dużym, 12,3-calowym ekranie centralnym z obsługą Apple CarPlay i Android Auto
 • Bezprzewodowe ładowanie telefonu
 • System audio Bose z 12 głośnikami
 • Gniazdo zasilania i sześć portów USB rozmieszczonych w całym wnętrzu.

Pakiet CX-90 Premium Plus dodaje do tego nowego SUV-a kilka innych przyjemnych funkcji. Mianowicie:

 • Kapitańskie fotele w drugim rzędzie
 • Skóra na kierownicy z podgrzewaniem
 • Ogrzewanie wycieraczek
 • Przednie fotele wentylowane, idealne nawet w najgorętsze letnie dni.
 • Dodanie pakietu dla podróżnych daje również:
 • Wysuwaną pokrywę bagażnika
 • Bagażową sieć
 • Religie dachowe
 • Apteczkę

007-2024-mazda-cx-90-phev-third-row-seats.jpg

Testowany CX-90 może pomieścić siedem osób w układzie szachownicowym, chociaż istnieje wariant z sześcioma siedzeniami (2-2-2) lub można zwiększyć liczbę pasażerów do ośmiu, umieszczając po trzech w każdym z tylnych rzędów. Bez względu na konfigurację siedzeń, siedzenia drugiego i trzeciego rzędu można złożyć na płasko.

Bezpieczeństwo rodzinnych samochodów

Z punktu widzenia bezpieczeństwa testowany CX - 90 jest wyposażony w system monitorowania martwego pola, adaptacyjny tempomat, system ostrzegania o zjechaniu z pasa ruchu z asystentem utrzymania pasa ruchu, a także system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu, oraz system ostrzegania o ruchu poprzecznym z przodu z hamowaniem. Istnieje również system monitorowania uwagi kierowcy, który prawdopodobnie krzyczy na Ciebie podczas dłuższych podróży, rozpoznawanie znaków drogowych oraz czujniki parkowania z przodu iz tyłu.

037-2024-mazda-cx-90-phev.jpg

Na papierze otrzymujemy dobrze wyposażony samochód rodzinny z napędem na cztery koła i reputacją Mazdy, która produkuje samochody, które są przyjemne w prowadzeniu. Jest to jednak również debiut nowej architektury i układów napędowych - zawsze powód do niepokoju dla tych, którzy martwią się o możliwe problemy pierwszego roku produkcji. Zobaczymy, czy nowa CX-90 nadal będzie oferować ten sam efekt "zoom-zoom", który pamiętają wielu fanów tej marki.

Chcesz kupić auto z zagranicy z zyskiem?

Skontaktuj się z WESTMOTORS, na pewno pomożemy.

Masz pytania?
Zapytaj naszych ekspertów!

Promocje i rabaty dla naszych klientów

Jesteśmy zainteresowani długoterminową współpracą, dlatego co miesiąc przygotujemy nowe, ciekawe promocje i rabaty dla naszych klientów. Wszystkie szczegóły dotyczące promocji można uzyskać u naszych menedżerów.

Podaruj samochód marzeń!

Kup bon podarunkowy dla swoich bliskich z ustaloną ceną naszych usług! Osoba okazująca bon będzie mogła zamówić samochód w dowolnym przedziale cenowym za jedyne 3000 netto za nasze usługi i zaoszczędzić do 60% !

Rabat na ponowne zakupy

Kupując drugie i kolejne auto z naszą firmą otrzymujesz gwarantowany rabat 20% na nasze usługi.

Wybierz samochód już teraz!

Zaznacz 3 parametry: rodzaj paliwa, rodzaj nadwozia i budżet.

Wyślemy Ci kilka korzystnych opcji samochodów, które najbardziej odpowiadają twoim wymaganiom.

Rodzaj paliwa

Twój budżet (zł)
w tym dostawa i odprawa celna